Straipsniai
Greita paieška
Receptai
Draugai

Margučių dažymas bei Velykų tradicijos

2011-04-12 12:03:43
Spausdinti Komentarai     Teksto dydis
Margučių dažymas bei Velykų tradicijos

Pažvelgę į savo tradicines šventes ir papročius, lyg pasineriam amžių glūdumą, kai mūsų protėviai garbino ugnį ir vandenį, žemę bei saulę. Jų prašė paramos ir pagalbos, su jais siejo žmogaus gyvybę ir mirtį. Jiems garbinti skirta ir ypatinga pavasario šventė - Velykos. Svarbiausias šios šventes atributas - kiaušiniai. Jie simbolizuoja gyvybes atsiradimą ir vaisingumą, gamtos prisikėlimą ir atsinaujinimą, žydėjimą ir gaivumą.

Lietuviai kiaušinius margino jau gerokai iki krikšto. Mūsų protėviai daže ne tik paprastus, bet ir kaulinius, molinius, akmeninius kiaušinius, suteikdami jiems ypatingą magišką reikšmę. Senovėje tikėjo, kad kiaušinis gali apsaugoti namą nuo perkūnijos, piktųjų dvasių, apvalyti sielą nuo nešvarumų.

Kaipgi mūsų senoliai margindavo kiaušinius? Ilgus amžius margučius dažė natūraliais dažais, iš gamtos išgaudami įvairias spalvas. Dažus gamindavo iš balų rūdos, ąžuolo ar juodalksnio žievės, svogūnų lukštų, ramunėlių žiedų, samanų, kmynų ir kt. Cheminiai dažai atsirado tik XIX a.

Margučiai buvo dažomi ne dėl grožio, o sdėl simbolinės prasmės suteikimo. Kiekviena spalva turėjo savo reikšmę. Margučiuose vyravo juoda, raudona, žalia, geltona bei ruda spalvos. Juoda spalva simbolizavo žemę motiną ir Žemyną, raudona - vaisingumą, gimimą ir gyvenimą bei deivę gimdytoją Ladą. Žalia spalva - pavasario augaliją, javų daigus, mėlyna - dangų bei vandenį, geltona ir ruda - subrendusių javų derlių.

Ne mažiau svarbūs buvo ir margučiuose perteikti raštai. Jie labai įvairūs. Margučiai buvo puošiami augalų ir gėlių, dangaus kūnų raštais, drugeliais, zuikiais, žalčiukais, driežais ir kt. Buvo labai dažnos geometrinės figūros ir raštai.

Dažymas vašku

Adatą įsmeigiame į pieštuką. Tai bus darbo įrankis. Skardinėje ištirpiname tikrą vašką ir laikome jį ant mažytės ugnies. Adatos galvutę mirkome į ištirpintą vašką ir piešiame norimus ornamentus ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio. Kai vaškas sustingsta, kiaušinį dedame į šiltus, bet ne karštus dažus. Išėmę iš dažų vašką nugramdome arba švelniai pašildome ir nušluostome servetėle. Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia kiaušinį nudažome šviesia spalva, nupiešiame raštus ir merkiame į tamsesnę spalvą. Jei naudosime geltoną ir mėlyną spalvas, gausim žalią kiaušinį su geltonais raštais.

Margutis su lapeliais

Norimos formos augalo lapelį (paparčio ar rūtos) priklijuojame prie išvirto kiaušinio vandeniui atspariais klijais. Kiaušinį merkiame į paruoštus dažus, o išėmę, augalo lapelį nugramdome peiliuku. Į nedidelę marles atraižėlę (15x15 cm) smulkiai sukarpome polietileno gabalėlių, dedame virtą kiaušinį, tvirtai surišame marlę siūlu ir panardiname į norimos spalvos karštus dažus. Pakaitiname 1-2 minutes. Išvynioję nuplauname šaltu vandeniu.

Kiaušiniai „marguoliai"

Į maža marlės atraižėlę (15x15 cm) pabarstome šiek tiek pasmulkintų svogūnų lukštų, dedame virtą kiaušinį, tvirtai surišame marlę siūlu ir 3-5 min. panardiname į pasirinktos spalvos karštus dažus. Šiam būdui ypač tinka mėlyni dažai. Taip marginant niekada nežinai, koks kiaušinis bus, be to, niekada
nebus dviejų vienodų margučių.

Šie marginimo būdai atkelia mus iš žilų prosenovės laikų į šiandieną. Bet galbūt tradicijos tuo ir žavios, kad jos kuriamos nuolat. Tik visada svarbus vienas dalykas - nereikia pamiršti to, ką mūsų tėvai ir seneliai perduodavo iš kartos į kartą, kuo gyveno ir tikėjo.

Prie velykinio stalo dauždami margučius, atminkite, kad paprotys daužytis margučiais jau nuo senų laikų buvo žinomas visoje Lietuvoje. Jis susijęs su senoviniu mitu apie Kosminį kiaušinį bei Kosminę gyvatę. Mitas rėmėsi tikėjimu, kad pramušus margutį yra atidaromas išėjimas gyvatei - gyvybės ir vaisingumo nešėjai.

Su gyvybingumu susijęs ir margučių ridinėjimo paprotys. Margutis turėjo atnešti žemei gyvybingumą.

Daugelyje tautų žmonės dovanodavo margučius vieni kitiems, linkėdavo laimės, sveikatos ir džiaugsmo. Dovanotam velykiniam kiaušiniui buvo skiriama ypatingai didelė reikšmė. Jis turėjo atnešti žmogui visų palinkėtų dalykų. Todėl per Velykas kiaušinius dovanodavo vieni kitiems tėvai, vaikai, giminės bei kaimynai.

Komentarai0

Panašūs straipsniai

Juokingiausios reklamos
Juokingiausios reklamos

Reklamos ne tik informuoja ar primena apie naują produktą, bet kartais ir smagiai pralinksmina. Keletas juokingiausių ir šmaikščiausių reklamų...

Menininkas sukūrė indus iš apelsino žievės
Menininkas sukūrė indus iš apelsino žievės

Izraelyje, žydų ir arabų kaime gimęs arabų kilmės menininkas Wahat-al-Salam mėgsta eksperimentuoti su kasdienybėje sutinkamais daiktais. Pasinaudodamas paprasta lydymo ir džiovinimo technika jis sukūrė indus iš apelsino žievės.

Stalo puošyba vaisiais
Stalo puošyba vaisiais

Ir skanu, ir labai gražu...

 Daugiau straipsnių
Ar žinote, kad...

Džiovinti grybai primins šviežių grybų skonį, jei prieš verdant pamirkysite juos piene.

Rodyti kitą patarimą
Reklama
Dienos populiariausi
Sluoksniuotos tuno salotos Įdaryti makaronų vamzdeliai Česnakinis padažas kebabams Troškintos kiaulienos kepenėlės Virti briuselio kopūstai su sviestu Virtos “gėlytės”
Reklama
Prisijunk prie mūsų!